Atrakcje

Atrakcje

OBOZY

Atrakcje

sep

Blok zajęć surwiwalowych (KULE)

KULE WODNE

Wspaniała zabawa polegająca na ustaniu w kuli pływającej na wodzie. Jest to zabawa wymagająca od uczestnika dużej wytrzymałości fizycznej, która jest potrzebna aby „przetrwać” przez 5 minut w takiej kuli. Gwarantowana dobra zabawa.

ZORBING

W życiu każdego liczy sie coś innego, jednak większość ludzi szuka doświadczeń oryginalnych, nietypowych i zapadających w pamięć. Dlatego na uczestników czeka rodzaj sportu „ekstremalnego” polegającego na staczaniu sie ze zbocza lub swobodnym pchaniu nadmuchiwanej luli zorba z człowiekiem w środku. Niezapomniane przeżycia.

Blok zajęć surwiwalowych (MILITARNE)

PAINTBALL

Dwie lub więcej drużyn walczą ze sobą strzelając do siebie kulkami z farbą przy pomocy pneumatycznych karabinków. Zabawa może być oparta na wielu różnych scenariuszach np. telegrafista, łowy, misja, zdobywanie flago przeciwnika.

STRZELNICA

Konkurs strzelecki, w którym każdy z uczestników może sprawdzić swoją celność i precyzję. Osoba ma do pokonania kolejne stacje strzeleckie, na których zdobywa punkty. Stanowiska strzeleckie: łuk tradycyjny,  łuk sportowy,  łuk orientalny,  broń śrutowa typu snajperka,  broń śrutowa krótka – kilka rodzajów.

BAGNA

Ekscytujący, pełny wrażeń spacer przez „bagno”. Trasa jest dostosowana do wieku i kondycji uczestników. Obowiązek posiadania ubrań na zmianę, oraz wiązanych butów.

MILITARNY TURNIEJ

Jest to turniej składający się z szeregu konkurencji typowo wojskowych, w których uczestnicy będą mogli się wcielić w rolę żołnierza. Do wyboru są między innymi następujące konkurencje: rzut granatem (atrapą) do celu, marsz czołgisty, strzelanie do celu, obrona przeciwchemiczna – zakładanie ubrań gazoszczelnych, ładowanie magazynku na czas, ratownictwo medyczne, pokonanie przeszkody terenowej.

MINI SZKOŁA PRZETRWANIA

Są to praktyczne zajęcia, które pozwolą uczestnikom sprawdzić swoje zdolności w programach survivalowych np. budowanie szałasów, rozpalanie ognia bez użycia zapałek, rozpoznawanie roślin trujących i zwierząt jadowitych, nauka podstawowych węzłów, uzdatnianie wody, przeprawy przez teren bagienny.

PRZEPRAWA JEEP'AMI

Off-road. Polega na przeprawie samochodem terenowym terenu leśnego lub bagiennego. Otwarte jeepy, mogące pomieścić na swoim pokładzie kilkanaście osób, przemierzają bardzo trudną, kretą, mokrą trasę. Kierowcy jeepów starają się w czasie podróży również o dodatkowe atrakcje, w których uczestnicy muszą się wykazywać.

Blok zajęć surwiwalowych (LINOWE)

PARK LINOWY

4 trasy o różnych stopniach trudności. Jeden z największych parków linowych w Polsce:
Trasa najłatwiejsza przeznaczona dla dzieci od 3 roku życia, Dwie trasy (niebieska i zielona) tzw średnie, oraz trasa tylko dla dorosłych.

TYROLKA DO WODY

Kilkudziesięcio metrowy zjazd tyrolką, który kończy się w wodzie. Jedna z najpopularniejszych atrakcji surwiwalowych podczas naszych obozów.

WSPINACZKA PO DRZEWACH

Wieża ze skrzynek – konkurencja polega na ułożeniu jak najwyższej wieży ze skrzynek i równoległym wchodzeniu po nich do góry. Uczestnicy przez cały czas są asekurowani przez instruktora. Głównym celem tej zabawy jest: sprawdzenie zmysłu równowagi, sprawności, lęku wysokości, dokładności.
Pająk – Zabawa przeznaczona głównie dla najmłodszych uczestników polega na pokonaniu sieci pająka rozwieszonej w pionie. Dzieci podczas wspinaczki będą zdobywać słodycze zawieszone na różnych wysokościach. Jest to doskonała zabawa pozwalająca dzieciom na oswojenie się z wysokością. Dzieci są asekurowane przez instruktora.

TOR LINOWY

System przeszkód linowych o długości ok. 30 metrów zainstalowanych na drzewach, który pozwala uczestnikom sprawdzić swoją wytrzymałość fizyczną, lęk wysokości, koncentrację.

Uczestnicy zostają zabezpieczeni profesjonalnym sprzętem alpinistycznym i są asekurowani przez instruktora. Tor można rozstawić w dowolnym miejscu. Wspaniała zabawa.

MOST ZAUFANIA

Chodzenie w parach po specjalnej taśmie, która jest rozwieszona kilkanaście centymetrów nad ziemią. Zabawa, która wymaga od uczestników doskonałego zmysłu równowagi.

NAUKA WIĄZANIA WĘZŁÓW I TECHNIK LINOWYCH

Szereg zajęć praktycznych dającym uczestnikom możliwość nauczenia się podstawowych węzłów alpinistycznych, wykorzystywanych m.in. przy: przeprawach przez rzeki, bagna, asekurowaniu ludzi, budowie: noszy do transportu poszkodowanych, szałasów.

Blok zajęć przygodowych (MARSZE)

MARSZ NA ORIENTACJĘ

Pozwala uczestnikom na wykazanie się pomysłowością, umiejętnością czytania map, posługiwania się kompasem, orientacji w terenie oraz współdziałania w grupie. Długości tras dostosowane są do wieku uczestników. Oferta obejmuje między innymi: przeszkolenie z czytania mapy, topografii i orientacji w terenie.

MARSZ TRAPERA

Najbardziej rozbudowana forma marszu. Uczestnicy mają do przejścia trasę składającą się z kilku punktów, na których muszą pokonać różne trudności i wyzwania (np. most tybetański, park linowy, łamigłówka logiczna, odnaleźć za pomocą wykrywacza kawałek mapy, zestrzelić klucz, zrobić masło tradycyjną metodą).

MARSZ DO WYZNACZONEGO CELU

Uczestnicy mają za zadanie dotrzeć do wyznaczonego punktu, w którym może być np. ukryty skarb. Uczestnicy podczas marszu mogą wykazać się znajomością topografii, korzystania z kompasu, busoli, mapy oraz orientacji w terenie. Istnieje możliwość rywalizacji grup poprzez wprowadzenie ram czasowych oraz możliwość marszy nocnych. Na wszystkich punktach kontrolnych znajdują się zadania do wykonania.

MARSZ ROWEROWY

Specyficzna forma marszu, która polega na pokonaniu około 20-kilometrowej trasy na rowerze. Uczestnicy otrzymują mapę, kompas oraz odpowiednie instrukcje. Głównym atutem tego typu marszu oprócz nauczenia posługiwania się mapą i kompasem jest poznanie przepięknego terenu Lasów Janowskich (ostoja konika biłgorajskiego, pomniki przyrody, żeremie bobrowe, szkółka leśna, kultura przeworska).

MARSZ MEDYCZNY

Jest to forma marszu, której głównym zadaniem oprócz biegu na orientacje jest nauczenie uczestników podstawowych umiejętności pierwszej pomocy. Uczestnicy będą mieli możliwość w praktyczny sposób przećwiczyć wiele zadań związanych z pierwszą pomocą np. budowa noszy, usztywnianie kończyn, krwotoki, reanimacja i wiele innych. Istnieje możliwość połączenia zadań z pierwszej pomocy z innymi zadaniami praktycznymi.

MARSZ SURWIWALOWY

Specyficzna forma marszu, w której uczestnicy zmierzą się z wieloma trudnymi zadaniami. Uczestnicy będą musieli się wykazać pomysłowością, sprytem, wytrzymałością fizyczną. Podczas tego biegu uczestnicy muszą posiadać odpowiedni strój terenowy. Przykładowe zadania, które czekają na uczestników i są dostosowane do warunków pogodowych: przeprawy przez teren bagienny, budowa mostów linowych, budowa tratwy, wspinaczka na linie, strzelanie z łuku, zadania logiczne, rozpalanie ognia bez zapałek i wiele innych.

MARSZ NOCNY

Jak sama nazwa mówi zajęcia odbywają się w nocy. Uczestnicy dostają mapę, kompas, jedną latarkę na 10-osobową grupę i pokonują trasę, na której w pierwszym wariancie realizują różne zadania, w drugim dochodzą do wyznaczonego celu.

MARSZ EDUKACYJNY

Zadaniem uczestników jest dotarcie do punktów, na których będą znajdowały się zadania związane z edukacją przyrodniczą. Istnieje możliwość dostosowania poziomu trudności zadań do programu nauczania dzieci i młodzieży. Uczestnicy zmierzą się miedzy innymi z następującymi zagadnieniami: wykreślanki przyrodnicze, krzyżówki, rozpoznawanie tropów zwierząt, rozpoznawanie gatunków drzew i roślin, zwierzęta chronione, i wiele innych.

Blok zajęć przygodowych (IGRZYSKA)

ZWARIOWANA OLIMPIADA

Uczestnicy w grupach 5- osobowych rywalizują w 20 różnych konkurencjach np. narty 5cio osobowe, spodnie 5cio osobowe, worki 5cio osobowe, wyścig chomików, wyścig rydwanów, bolkowe narty, przeciąganie liny, siatka tekili, walka kogutów, rura, cyrkiel, gąsienica, mega supeł, jazda na rowerze przeciwskrętnym, obręcz, skoczek.

SPARTAKIADA

Podczas spartakiady na uczestników czeka szereg konkurencji 15 osobowych, w których będą musieli przejść sztafetę składającą sie z 8 konkurencji. Jest konkurencja wyjątkowo zespołowa, w której cały 15-osobowy zespół musi razem współpracować aby wykonać określone zadanie. Poniżej przedstawiamy opis konkurencji jakie będą czekały na uczestników podczas spartakiady: narty 15osobowe, gąsienica 15osobowa, worki 15 osobowe, splątani, piłkolandia, kralka, tratwa, kangur.

ZDOBYWCY

Jest to gra przyrodniczo-sportowa, której głównym zadaniem jest po przez wysiłek fizyczny poznanie przyrody polskiej. Jest to zabawa strategiczna, w której uczestnicy muszą odpowiedzieć na wiele interesujących pytań przyrodniczych oraz wykonać szereg zadań sportowych. Bardzo emocjonująca gra, która pomaga w przyswojeniu wiedzy przyrodniczej.

12 PRAC HERKULESA

Jest to szereg konkurencji o charakterze siłowo- umysłowym, w którym uczestnicy zostają podzieleni na 10-12 osobowe zespoły rywalizujące w różnych konkurencjach. Projekt ten zmusza uczestników do kreatywnego podejścia do różnych konkurencji, generowania pomysłów oraz formowania ich w konkretne rozwiązania. Często zamiast siły będzie liczył sie spryt i inteligencja całego zespołu.

TWISTER - SAPER

Jest to gigantyczna wersja znanej zabawy, w której uczestnicy mogą sprawdzić swoja giętkość, wytrzymałość, zdolność planowania. Wspaniała zabawa przeznaczona dla dzieci i dorosłych.

TOR SPRAWNOŚCIOWY

Jest to szereg konkurencji, pozwalających uczestnikom na sprawdzenie swojej sprawności fizycznej połączonej z dobrą zabawą. Tor składa się z następujących etapów, które można dowolnie komponować: pajęczyna (etap gibkościowy), opony (etap sprawnościowy), drabinka (etap siłowy), pole minowe (etap na dokładność), tunele (etap na precyzję), zadanie logiczne (etap na myślenie).

Blok zajęć przygodowych (MEDYCZNE)

MEDICUS

Gra edukacyjna mająca na celu nauczenia uczestników postępowania w różnych sytuacjach związanych z pierwszą pomocą. Gra strategiczna medicus polega na zdobyciu jak największej ilości punktów i ukończeniu całej trasy. Podczas gry na uczestników czeka szereg pytań teoretycznych, zadań praktycznych związanych z pierwszą pomocą. Podczas gry uczestnicy będą musieli wykazać się pomysłowością, wytrzymałością fizyczną oraz sporą wiedzą. Medicus przewidziany jest dla uczestników powyżej 12 roku życia.

BANDAŻOWANIE

Są to praktyczne zajęcia prowadzone przez ratowników medycznych, które mają na celu nauczenia uczestników podstawowych sposobów tamowania krwotoków, usztywniania kończy. Nabyte umiejętności mogą przydać się każdemu uczestnikowi w życiu codziennym. Są to zajęcia, które mogą być prowadzone w terenie oraz w pomieszczeniu w przypadku złej pogody.

POZORACJA

Jest to rodzaj pozorowanej akcji ratowniczej jakie mogą spotkać uczestników w życiu codziennym. Uczestnicy podczas takiego zajścia będą musieli poradzić sobie z różnymi urazami np. wypadek rowerowy, podtopienie, wypadek samochodowy, inne.

Blok zajęć przygodowych (EDUKACYJNE)

ŚLIMAK

Jest to gra przyrodniczo-sportowa, której głównym zadaniem jest po przez wysiłek fizyczny poznanie przyrody polskiej. Jest to zabawa strategiczna, w której uczestnicy muszą odpowiedzieć na wiele interesujących pytań przyrodniczych oraz wykonać szereg zadań sportowych. Bardzo emocjonująca gra.

JAKIE TO DRZEWO?

Są to praktyczne zajęcia terenowe połączone z szeregiem konkursów przyrodniczych, mających na celu nauczenie uczestników rozpoznawania poszczególnych gatunków drzew. Uczestnicy podczas tego typu zajęć oprócz nauczenia sie rozpoznawania drzew, poznają wiele ciekawostek związanych z tą dziedziną np: jak się nazywa najstarsze drzewo w Polsce?, jak się nazywa najgrubsze drzewo w Polsce?, pierwsze chronione drzewo w Polsce?, najdroższe drzewo na Świecie?, i wiele innych.

POZNAJMY GATUNKI CHRONIONE

Jest to wyprawa terenowa, która ma na celu nauczenie uczestników rozpoznawania poszczególnych roślin, zwierząt objętych ochroną gatunkową. Uczestnicy podczas tego typu zajęć będą musieli na końcu zmierzyć się z mega przyrodniczym teleturniejem.

POZNAJ PRZYRODĘ

Zajęcia przeznaczone dla najmłodszych uczestników, w których dzieci będą mogły poprzez zabawę nauczyć sie wiedzy przyrodniczej. Jest to szereg konkursów, np.. Konkurs na najlepszego pamiętnikarza ;, lista rzeczy do szukania i zebrania: nasiono naniesione przez wiatr, liść z jakąś naroślą, trzy różne nasiona, kawałek skorupki jajka, coś co magazynuje ciepło, coś naturalnego całkowicie prostego, coś co Ci przypomina samego siebie, coś ważnego dla przyrody, coś wydającego odgłosy, dwa odpadki zostawione przez człowieka,..

Blok zajęć przygodowych (INTEGRACYJNE)

PROJEKT WYSPA

Jest to zabawa, w której uczniowie podzieleni na 4 zespoły mają za zadanie w jak najkrótszym czasie dotrzeć do wyznaczonego celu. Uczestnicy będą mieli do pokonania liczne korytarze, w których będą znajdowały się różne przeciwności losu. Bardzo często pokonanie trasy będzie zależało od drugiego zespołu, który będzie musiał pomóc w wykonaniu określonego zadania. Głównym celem tej zabawy jest: pomoc innym, sens rywalizacji w zespołach, współpraca w zespole, dążenie do wyznaczonego celu.

PROJEKT MISJA

Projekt ten należy do kategorii zadań strategicznych. Uczestnicy zostają podzieleni na kilka zespołów, które maja do wykonania określone zadania. Każdy zespół ma za zadanie odnaleźć jak najwięcej punktów ukrytych w terenie. Podczas zabawy na uczestników czekają różnorakie zadania do wykonania, w których będą potrzebowali odpowiedniej strategii oraz dużego sprytu. W swej drugiej fazie projekt ten wymaga od uczestników umiejętności szybkiego reagowania , podejmowania decyzji i kreatywnego podejścia w zaskakujących sytuacjach.

PROJEKT ŁOWCY SKARBÓW

Jest to projekt z rodzaju „poszukiwania skarbu”, o wielowątkowej fabule, która wciąga uczestników w wiele połączonych ze sobą w jedną całość zadań. Fabułą dla tego projektu jest historia związana ze skarbem, ukrytym gdzieś w najbliższej okolicy. Tego właśnie skarbu będą poszukiwali uczestnicy w projekcie „Łowcy skarbów”. Podczas projektu, na uczestników będą czekały liczne niespodzianki i przeciwności losu. Będą oni musieli stawiać czoła coraz to nowym wyzwaniom o różnym stopniu trudności, zarówno fizycznym jak i intelektualnym. Projekt ten cechuje wielość i różnorodność zaskakujących i nieprzewidywalnych sytuacji, w których uczestnicy muszą podejmować szybkie i trafne decyzje połączone z dużym ryzykiem (nie jest to ryzyko związane z bezpieczeństwem uczestników).

PROJEKT ZAGADKA KRYMINALNA

Jest to gra, która pozwala uczestnikom na wcielenie sie w rolę detektywów mających do rozwiązania pewną zagadkę kryminalną. Uczestnicy podzieleni na zespoły poszukiwawcze będą musieli odnaleźć w terenie ukryte szczątki 25 informacji związanej z śmiercią wilka. Aby zdobyć niektóre elementy historii będą musieli stawiać czoła różnym wyzwaniom fizycznym, umysłowym. Kryminalna zagadka jest to gra o skomplikowanej fabule, która wciąga uczestników w dobrą, bezpieczną zabawę.

PROJEKT ENIGMA

Zespół szturmowy „AGENTX” to grupa starannie wyselekcjonowanych ludzi, stanowiących razem zgrany zespół. Realizacja postawionego celu wymaga od członków zespołu podziału zadań, odpowiedzialność za powierzony do realizacji „fragment układanki” oraz konsekwencji w działaniu. Ludzie ci są specjalistami w swoich dziedzinach, jednak mają świadomość odpowiedzialności za pozostałych członków zespołu, po to, aby w razie kontuzji lub braku możliwości realizowania zadania przez członka zespołu, np. postrzał, kolega mógł przejąć jego funkcje. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych zadań.

Blok zajęć sportowych

  • Piłka nożna
  • Gry zespołowe
    • (piłka siatkowa, piłka koszykowa)
  • Beach Soccer
  • Kajaki
  • Rowerki wodne
  • Tenis stołowy
  • Badminton
  • Siłownia plenerowa
  • Rowery
  • Dmuchańce
    • Rodeo
    • Mega piłkarzyki
    • Sumo
    • Boks
    • Eliminator
    • Żyroskop

Blok zajęć rekreacyjnych

  • Kąpielisko
  • Aqua Park
  • Zoom Natury
    • Kino 3d
    • Laboratoria biologiczno – przyrodnicze
    • Pokaz zwierząt egzotycznych
  • Gry i zabawy ruchowe
    • Baloniada
    • Guma
    • Skakanka
    • Klasy
    • Berek z balonami
    • Dwa ognie
    • Hula hop
    • Rzucanie do celu
  • Zajęcia świetlicowe
    • Gry planszowe
    • Zajęcia plastyczne
  • Inne
    • Bańki mydlane
    • Festiwal kolorów
    • Malowanie kredą
    • Kręcenie waty cukrowej

Blok zajęć integracyjnych

  • Kino nocne
  • Dyskoteki
  • Karaoke
  • Just dance
  • Ognisko

Challenge obozowe

  • Malowanie twarzy
  • Pokaz talentów
  • Gala fryzur
  • Logo akademii
  • Najzabawniejsza fotka
  • Mecz w beach soccera z
  • kadrą obozową

Wycieczki edukacyjne i krajoznawcze

Porytowe wzgórze

Miejsce jednej z największych bitew partyzanckich okresu II wojny światowej która rozegrała się w dniach 09-14.06.1944 roku, gdzie znajduje się cmentarz wojenny i pomnik poświęcony partyzantom. Przejście krótkiej trasy spacerowej przebiegającej od pomnika wzdłuż doliny rzeki Branew przez most leśnej kolejki wąskotorowej.

Momoty

Zwiedzanie niezwykłego drewnianego kościółka pw. św. Wojciecha wykonanego własnoręcznie przez nie żyjącego już ks. Pińciurka. Kościół stanowi perełkę architektury drewnianej.

Ostoja Konia Biłgorajskiego

Miejsce gdzie można zobaczyć oraz zapoznać się z historią potomków dawnego tarpana, żyjących w naturalnym środowisku leśnym. Istnieje możliwość: jazdy na koniku biłgorajskim, jazdy bryczką, posłuchania ludowego instrumentu „suka biłgorajska”

Garncarz

Spotkanie z garncarzem, zwiedzanie prawdziwej ponad stuletniej pracowni garncarskiej, gdzie istnieje możliwość spróbowania swoich sił podczas lepienia glinianych naczyń na kole garncarskim oraz zakupu gotowych wyrobów garncarskich.

Imielty Ług

Rezerwat torfowiskowy o pow. ok. 800 ha. Dominuje tu roślinność typowa dla torfowisk wysokich oraz roślinność wodna, szuwarowa na wydmach przylegających do stawów znajdujących sięw rezerwacie. Rezerwat prezentuje wybitne wartości krajoznawcze z uwagi na rozległą powierzchnię torfowisk i stawów oraz interesującą rzeźbę terenu.

Wystawa przyrodnicza

  1. Wystawa przyrodnicza przy Nadleśnictwie składa się z trzech części:
    Przyrodnicza – zwierzęta, ptaki, rośliny występujące w Lasach Janowskich
  2. Historyczno-kulturowa – rys historyczny, pracownia garncarska, znaleziska archeologiczne
  3. Gospodarka leśna – praca leśnika, szkółkarstwo, szkodniki leśne.

Ścieżka przyrodnicza

Ścieżka – znajduje się 4 km od Janowa, liczy ok. 3,5 km, prowadzi drogami przez najciekawsze miejsca rezerwatu florystycznego „Szklarnia”. Podczas wycieczki realizowane są różne konkursy: najlepszego przyrodnika, pamiętnikarza, znawcę przyrody. Tematyka ścieżki jest następująca : obszarowa ochrona przyrody, porostowa skala czystości powietrza, ile pięter ma las, mieszkańcy mokradeł, dbajmy o nasz las, jodła pospolita, mrówka rudnica, widłaki, wilgotny bór mieszany, enklawa śródleśna, buk pospolity (pomnik przyrody).

Stoki

Wycieczka piesza do źródliska „Stoki” stanowiącego pomnik przyrody, unikat na skalę europejską.

Sanktuarium

Zwiedzanie barokowego kościoła , którego budowa związana z objawieniami Maryjnymi została rozpoczęta prawdopodobnie w 1694 roku.

Kruczek

Odnajdziemy tu przydrożne kapliczki, przepiękną drogę krzyżową twórczości ludowej tego regionu. Było to miejsce spotkań partyzantów AK oraz jak podaje legenda miejsce odpoczynku św.Antoniego.

Żeremie Bobrowe

Miejsce w którym zobaczymy miejsce bytowania bobrów (żeremie, tamy) oraz zmiany jakie zostały wywołane przez bobry w przyrodzie.